Szukaj w serwisie

Kategorie:

Technologia drewna | Beton i cement | Magazyny paszowe | Budynki i hale | Instalacje | Ochrona środowiska | Materiały budowlane | Termomodernizacja budynków

Efektywność energetyczna budynków a świadectwa energetyczne

Poniedziałek, 31 sierpień 2009, kategoria: Termomodernizacja budynków , Małgorzata Kołaczyńska-Janicka

Bezpowrotnie minęły czasy, kiedy nie zwracało się uwagi na energochłonność budynków. Obecnie prawo zaostrza standardy energetyczne budynków. Całkowicie nowym elementem kształtującym zapotrzebowanie na energię jest obecnie wdrażana dyrektywa o efektywności energetycznej budynków zawarta w znowelizowanej ustawie – Prawo energetyczne (nowelizacja z 19 października 2007 roku) oraz projekcie nowelizacji ustawy – Prawo energetyczne z 25 sierpnia 2008 roku. Ustanowienie dyrektywy 2002/91/WE w sprawie charakterystyki energetycznej budynków jest jednym z elementów polityki energetycznej Unii Europejskiej i jej zapisy wchodzą w życie w Polsce od 1 stycznia 2009 roku.

Audyty energetyczne funkcjonujące w Polsce od blisko 10 lat wykonywane są jednorazowo przez dowolną osobę określają wyjściowy stan energetyczny obiektu w celu przygotowania go do procesu termomodernizacji. Świadectwo charakterystyki energetycznej powszechnie zwane certyfikatem lub paszportem energetycznym to dokument mówiący o zużyciu energii przez budynek, określonym przez klasę energetyczną. Określa stan bieżącego zapotrzebowania na energię i możliwość porównania z budynkiem wykonanym optymalnie, tzw. referencyjnym. Świadectwo energetyczne pozwala uzasadnić wielkość opłat związanych z ogrzewaniem oraz cenę rynkową obiektu. Wykonane jest w określonych odstępach czasu, a osoba je wykonująca musi legitymować się odpowiednimi uprawnieniami. Świadectwo sporządzane jest na podstawie oceny energetycznej polegającej na określeniu charakterystyki energetycznej (przez zbiór danych i wskaźników). Dotyczy ona obliczeniowego lub faktycznego zapotrzebowania budynku na energię: na cele c.o., c.w.u., wentylacji i klimatyzacji, a w przypadku budynku użyteczności publicznej także oświetlenia. Średnie z poszczególnych składowych charakterystyki tworzą tzw. zintegrowaną charakterystykę energetyczną budynku. Podstawę opracowania świadectw stanowi norma 15217:2007.

Struktura obliczeń w ramach przeprowadzonej certyfikacji energetycznej obejmuje:

  • obliczenie rocznego zapotrzebowania na energię netto (ogrzewanie i wentylację, chłodzenie; -
  • podgrzewanie wody użytkowej i oświetlenie;
  • obliczenie rocznego zapotrzebowania na energię dostarczoną do budynku z uwzględnieniem strat powstałych w instalacjach;
  • obliczenia zapotrzebowania na energię elektryczną do napędu pomp i wentylatorów w instalacjach;
  • przeliczenie zapotrzebowania na energię dostarczoną do budynku uzyskiwaną z różnych nośników na energię ważoną;
  • obliczenie wartości charakterystyki energetycznej budynku.

Klasa energetyczna budynku stanowi wyznacznik jakości energetycznej. Występuje 9 klas (oznaczenia:A1, A2, B1,B2, C, D, E, F, G). A1 – klasa najwyższa. Im wyższa klasa tym budynek jest bardziej energooszczędny.

Świadectwo energetyczne jest niezbędne:

  • inwestorowi budującemu nowy budynek;
  • właścicielowi domu lub mieszkania, które jest sprzedawane lub wynajmowane;
  • inwestorowi modernizującemu budynek pod względem energetycznym, jeśli koszty związane z modernizacją wynoszą co najmniej 25% wartości odtworzeniowej budynku.

Świadectwo energetyczne wykonuje się w formie 4-stronicowego opracowania:

  1. pierwsza strona przedstawia identyfikację budynku, zintegrowana charakterystykę, klasę energetyczną, dane osoby wykonującej certyfikat, datę wykonania, ważność, numer świadectwa;

  2. druga strona to charakterystyka techniczno-użytkowa;

  3. trzecia strona określa charakterystykę energetyczną;

  4. czwarta strona zawiera uwagi dotyczące poprawy jakości energetycznej oraz uwagi podstaw prawnych świadectwa.

Certyfikat ma urealnić cenę wprowadzanych do obiegu nieruchomości poprzez uwzględnienie kosztu ich użytkowania. W ten sposób przyczyni się do promowania budynków efektywnych energetycznie, a tym samym zmniejszenia ich oddziaływania na środowisko.

autor: Małgorzata Kołaczyńska-Janicka

powrót

 

Dodaj komentarz:

Autor komentarza:
Treść komentarza:
Kod:
Wpisz kod:
Akceptuję regulamin

Wasze komentarze:

Aktualnie brak komentarzy

Szukaj:

 

Oferty sponsorowane:
Polecane www: 
PROJEKT I WYKONANIE: www.themedia.pl
GŁÓWNA / O NAS / REKLAMA / POLITYKA PRYWATNOŚCI / KONTAKT
Copyright © 2008 by www.oZbiornikach.pl Wszelkie prawa zastrzeżone