Lokalizacja płyt obornikowych w gospodarstwie
Podstawową zasadą lokalizowania płyt obornikowych jest bliskość płyty od budynku inwentarskiego, aby droga usuwania obornika z budynku była możliwie krótka i prosta. Płyta obornikowa powinna znajdować się na przedłużeniu ciągu technologicznego usuwania obornika od strony szczytowej budynku lub z boku, w zależności od sposobu usuwania obornika i zastosowanych urządzeń.
Podczas lokalizowania płyt z boku budynku należy pamiętać o konieczności odprowadzenia wód opadowych z dachu, aby nie spadały na płytę i nie spływały do zbiornika. Ponadto przy lokalizacji płyty obornikowej na siedlisku należy uwzględniać istniejący lub przyszły układ komunikacyjny podwórza. Do płyty musi być dogodny dojazd w celu wybierania i wywożenia obornika.
Lokalizacja płyt obornikowych na działce siedliskowej wymaga zachowania minimalnych odległości, które zostały określone rozporządzeniem Ministra Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej.
- Minimalne odległości wynoszą:
- od otworów okiennych i drzwiowych pomieszczeń przeznaczonych na pobyt ludzi na działkach sąsiednich - 30 m
- od budynków przetwórstwa rolno-spożywczego i magazynów środków spożywczych - 50 m
- od budynków magazynowych pasz i ziarna - 10 m
- od granicy działki sąsiedniej - 4 m
- od silosów na zboże i pasze - 5 m
- od silosów na kiszonki - 10 m
- od osi studni - 15 m
Dopuszcza się również sytuowanie płyt obornikowych w odległościach mniejszych niż podane powyżej lub nawet na granicy działek, jeżeli przylegać one będą do tego samego rodzaju płyt na działce sąsiedniej.
autor: Andrzej Dobkowski
źródło: Andrzej Dobkowski; Ochrona Środowiska na Terenach Wiejskich
Dodaj komentarz:
Wasze komentarze:
Aktualnie brak komentarzy
Copyright © 2008 by www.oZbiornikach.pl Wszelkie prawa zastrzeżone